Komárno Fortress

Komárno, Slovakia

Komárno castle became the main supporting point of the defensive system constructed against the Turks, after they occupied Buda and Esztergom in the years 1541-1543. The fortress of Komárno is the one of the largest bastion fortifications in Central Europe. It was built in 1546-1557 to the grounds of the 13th century castle.

Comments

Your nameDetails

Founded: 1541-1543
Category: Castles and fortifications in Slovakia

Rating

4.4/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Levente Pauló (3 years ago)
Miroslav Cingel (4 years ago)
Najväčšia pevnosť v strednej európe a možná aj v európe a my to nevieme využiť. Je pravda, že sa toho už veľa zmenilo a je vidieť prácu čo tu odviedli - klubúk dolu pred ich prácou. Vadia a špatia v tom pevnostnom systéme všetky firmy a súkromné bývania. Toto by tu nemalo čo robiť. Mali by sa páni z mesta zamyslieť či to tam patrí !!!!???? Videl som už aj iné pevnosti podobné v Komárne ale neboli rozpredané. Celý pevnostný systém by mohol byť zlatou baňou pre mesto. Turisti radi vidia históriu a prinesú peniaze a pre miestnych prácu, len to treba s rozumom využiť.
Jolánka Nagy (4 years ago)
Jo.
Racz Peter (4 years ago)
Sziasztok.Nagyon meg vagyok elégedve a programmal,meg veletek is.Köszönöm nektek.
Bence Balogh (4 years ago)
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Medieval Walls of Avila

The city walls of Avila were built in the 11th century to protect the citizens from the Moors. They have been well maintained throughout the centuries and are now a major tourist attraction as well as a UNESCO World Heritage Site. Visitors can walk around about half of the length of the walls.

The layout of the city is an even quadrilateral with a perimeter of 2,516 m. Its walls, which consist in part of stones already used in earlier constructions, have an average thickness of 3 m. Access to the city is afforded by nine gates of different periods; twin 20 m high towers, linked by a semi-circular arch, flank the oldest ones, Puerta de San Vicente and Puerta del Alcázar.