Komárno Fortress

Komárno, Slovakia

Komárno castle became the main supporting point of the defensive system constructed against the Turks, after they occupied Buda and Esztergom in the years 1541-1543. The fortress of Komárno is the one of the largest bastion fortifications in Central Europe. It was built in 1546-1557 to the grounds of the 13th century castle.

Comments

Your name

Website (optional)Details

Founded: 1541-1543
Category: Castles and fortifications in Slovakia

Rating

4.4/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Levente Pauló (21 months ago)
Miroslav Cingel (2 years ago)
Najväčšia pevnosť v strednej európe a možná aj v európe a my to nevieme využiť. Je pravda, že sa toho už veľa zmenilo a je vidieť prácu čo tu odviedli - klubúk dolu pred ich prácou. Vadia a špatia v tom pevnostnom systéme všetky firmy a súkromné bývania. Toto by tu nemalo čo robiť. Mali by sa páni z mesta zamyslieť či to tam patrí !!!!???? Videl som už aj iné pevnosti podobné v Komárne ale neboli rozpredané. Celý pevnostný systém by mohol byť zlatou baňou pre mesto. Turisti radi vidia históriu a prinesú peniaze a pre miestnych prácu, len to treba s rozumom využiť.
Jolánka Nagy (2 years ago)
Jo.
Racz Peter (2 years ago)
Sziasztok.Nagyon meg vagyok elégedve a programmal,meg veletek is.Köszönöm nektek.
Bence Balogh (2 years ago)
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Easter Aquhorthies Stone Circle

Easter Aquhorthies stone circle, located near Inverurie, is one of the best-preserved examples of a recumbent stone circle, and one of the few that still have their full complement of stones. It consists of a ring of nine stones, eight of which are grey granite and one red jasper. Two more grey granite stones flank a recumbent of red granite flecked with crystals and lines of quartz. The circle is particularly notable for its builders' use of polychromy in the stones, with the reddish ones situated on the SSW side and the grey ones opposite.

The placename Aquhorthies derives from a Scottish Gaelic word meaning 'field of prayer', and may indicate a 'long continuity of sanctity' between the Stone or Bronze Age circle builders and their much later Gaelic successors millennia later. The circle's surroundings were landscaped in the late 19th century, and it sits within a small fenced and walled enclosure. A stone dyke, known as a roundel, was built around the circle some time between 1847 and 1866–7.