Korlátka Castle Ruins

Cerová, Slovakia

Korlátka Castle was built in the mid-13th century. As a royal castle, it protected the western frontier of the Kingdom of Hungary. It has been left to decay since the 18th century. Only the outer walls of the upper castle and several stretches of lower fortifications were preserved.

References:

Comments

Your nameAddress

501008, Cerová, Slovakia
See all sites in Cerová

Details

Founded: 13th century
Category: Ruins in Slovakia

Rating

4.6/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Jana Chobotová (3 years ago)
Nenáročný výstup, krásny výhľad na okolie.
Peter K (3 years ago)
Zrúcanina hradu Kolátka, pôvodne Konradstein, leží na kraji dedinky Rozbehy nad obcou Cerová. Pôvodne slúžil ako hrad strážiaci Českú cestu. Bohužiaľ zub času sa na ňom značne podpísal, aj keď tu prebiehajú konzervačné práce. Hrad je asi 300-400 metrov od miesta kde sa dá zaparkovať, takže prístup je veľmi jednoduchý a pohodlný. Odporúčam spojiť s výletom na hrady Ostrý Kameň a Dobrá Voda.
Matej Majba (3 years ago)
Najkratší výlet v mojom živote :) Od parkoviska pri rozhľadni je to ku hradu asi 5 min. chôdze. Optimálne pre rodiny s malými deťmi. Oplatí sa poprechádzať sa aj v priľahlom lese okolo veternej turbíny.
Mário (4 years ago)
Korlátsky hrad (Korlátko, Korlátka, Cerovský hrad) je jeden z viacerých hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy, na západnej strane Malých Karpát. Je to tá časť obce, ktorú už zdiaľky spoznáte podľa vrtúľ turbín veternej elektrárne. Hrad sa rozprestiera nad obcou, na krátkom skalnatom výstupku v nadmorskej výške 455m. Dostať sa na zrúcaninu hradu Korlátko je veľmi jednoduché. Stačí keď z obce Cerová pôjdete smerom na časť Rozbehy a na križovatke v Rozbehoch odbočíte doprava (smerom na západ). Následne pôjdete stále rovno do strmšieho kopca až k záveru obce, kde nájdete parkovisko kúsok za cintorínom. Asfaltová plocha je našťastie rozľahlá, takže tu zaparkuje viacero áut. Z parkoviska je to na hrad možno 10 minút pešo. Nachádza sa tam aj smerovník, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. Prejdete úzkym pásom lesa za ktorým sa nachádza lúka a v pozadí už uvidíte samotný hrad.
Marian Samek (4 years ago)
Nicely repairing
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Broch of Gurness

The Broch of Gurness is an Iron Age broch village. Settlement here began sometime between 500 and 200 BC. At the centre of the settlement is a stone tower or broch, which once probably reached a height of around 10 metres. Its interior is divided into sections by upright slabs. The tower features two skins of drystone walls, with stone-floored galleries in between. These are accessed by steps. Stone ledges suggest that there was once an upper storey with a timber floor. The roof would have been thatched, surrounded by a wall walk linked by stairs to the ground floor. The broch features two hearths and a subterranean stone cistern with steps leading down into it. It is thought to have some religious significance, relating to an Iron Age cult of the underground.

The remains of the central tower are up to 3.6 metres high, and the stone walls are up to 4.1 metres thick. The tower was likely inhabited by the principal family or clan of the area but also served as a last resort for the village in case of an attack.

The broch continued to be inhabited while it began to collapse and the original structures were altered. The cistern was filled in and the interior was repartitioned. The ruin visible today reflects this secondary phase of the broch's use.

The site is surrounded by three ditches cut out of the rock with stone ramparts, encircling an area of around 45 metres diameter. The remains of numerous small stone dwellings with small yards and sheds can be found between the inner ditch and the tower. These were built after the tower, but were a part of the settlement's initial conception. A 'main street' connects the outer entrance to the broch. The settlement is the best-preserved of all broch villages.

Pieces of a Roman amphora dating to before 60 AD were found here, lending weight to the record that a 'King of Orkney' submitted to Emperor Claudius at Colchester in 43 AD.

At some point after 100 AD the broch was abandoned and the ditches filled in. It is thought that settlement at the broch continued into the 5th century AD, the period known as Pictish times. By that time the broch was not used anymore and some of its stones were reused to build smaller dwellings on top of the earlier buildings. Until about the 8th century, the site was just a single farmstead.

In the 9th century, a Norse woman was buried at the site in a stone-lined grave with two bronze brooches and a sickle and knife made from iron. Other finds suggest that Norse men were buried here too.