Korlátka Castle Ruins

Cerová, Slovakia

Korlátka Castle was built in the mid-13th century. As a royal castle, it protected the western frontier of the Kingdom of Hungary. It has been left to decay since the 18th century. Only the outer walls of the upper castle and several stretches of lower fortifications were preserved.

References:

Comments

Your name

Website (optional)Address

501008, Cerová, Slovakia
See all sites in Cerová

Details

Founded: 13th century
Category: Ruins in Slovakia

Rating

4.6/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Jana Chobotová (17 months ago)
Nenáročný výstup, krásny výhľad na okolie.
Peter K (17 months ago)
Zrúcanina hradu Kolátka, pôvodne Konradstein, leží na kraji dedinky Rozbehy nad obcou Cerová. Pôvodne slúžil ako hrad strážiaci Českú cestu. Bohužiaľ zub času sa na ňom značne podpísal, aj keď tu prebiehajú konzervačné práce. Hrad je asi 300-400 metrov od miesta kde sa dá zaparkovať, takže prístup je veľmi jednoduchý a pohodlný. Odporúčam spojiť s výletom na hrady Ostrý Kameň a Dobrá Voda.
Matej Majba (17 months ago)
Najkratší výlet v mojom živote :) Od parkoviska pri rozhľadni je to ku hradu asi 5 min. chôdze. Optimálne pre rodiny s malými deťmi. Oplatí sa poprechádzať sa aj v priľahlom lese okolo veternej turbíny.
Mário (2 years ago)
Korlátsky hrad (Korlátko, Korlátka, Cerovský hrad) je jeden z viacerých hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy, na západnej strane Malých Karpát. Je to tá časť obce, ktorú už zdiaľky spoznáte podľa vrtúľ turbín veternej elektrárne. Hrad sa rozprestiera nad obcou, na krátkom skalnatom výstupku v nadmorskej výške 455m. Dostať sa na zrúcaninu hradu Korlátko je veľmi jednoduché. Stačí keď z obce Cerová pôjdete smerom na časť Rozbehy a na križovatke v Rozbehoch odbočíte doprava (smerom na západ). Následne pôjdete stále rovno do strmšieho kopca až k záveru obce, kde nájdete parkovisko kúsok za cintorínom. Asfaltová plocha je našťastie rozľahlá, takže tu zaparkuje viacero áut. Z parkoviska je to na hrad možno 10 minút pešo. Nachádza sa tam aj smerovník, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. Prejdete úzkym pásom lesa za ktorým sa nachádza lúka a v pozadí už uvidíte samotný hrad.
Marian Samek (2 years ago)
Nicely repairing
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Heidelberg Castle

Heidelberg Castle is a famous ruin and one of the the most important Renaissance structures north of the Alps. The rich and eventful history of Heidelberg Palace began when the counts palatine of the Rhine, – later prince electors – established their residence at Heidelberg. The earliest castle structure was built before 1214 and later expanded into two castles circa 1294; however, in 1537, a lightning-bolt destroyed the upper castle. Until the Thirty Years’ War, Heidelberg Palace boasted one of the most notable ensembles of buildings in the Holy Roman Empire. The present structures had been expanded by 1650, before damage by later wars and fires. In 1764, another lightning-bolt caused a fire which destroyed some rebuilt sections.

The 19th century brought a new wave of admiration: a sight both terrible and beautiful, the ruins epitomised the spirit of the Romantic movement. Heidelberg Palace was elevated to a national monument. The imposing edifice and its famous garden, the Hortus Palatinus, became shrouded in myth. The garden, the last work commissioned by the prince electors, was never completed. Some remaining landscaped terraces and other vestiges hint at the awe-inspiring scale of this ambitious project. In the 17th century, it was celebrated as the “eighth wonder of the world”. While time has taken its toll, Heidelberg Palace’s fame lives on to this day.

Heidelberg Castle is located 80 metres up the northern part of the Königstuhl hillside, and thereby dominates the view of the old downtown. Set against the deep green forests on the north flank of Königstuhl hill, the red sandstone ruins tower majestically over the Neckar valley.