Korlátka Castle Ruins

Cerová, Slovakia

Korlátka Castle was built in the mid-13th century. As a royal castle, it protected the western frontier of the Kingdom of Hungary. It has been left to decay since the 18th century. Only the outer walls of the upper castle and several stretches of lower fortifications were preserved.

References:

Comments

Your nameAddress

501008, Cerová, Slovakia
See all sites in Cerová

Details

Founded: 13th century
Category: Ruins in Slovakia

Rating

4.6/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Jana Chobotová (2 years ago)
Nenáročný výstup, krásny výhľad na okolie.
Peter K (2 years ago)
Zrúcanina hradu Kolátka, pôvodne Konradstein, leží na kraji dedinky Rozbehy nad obcou Cerová. Pôvodne slúžil ako hrad strážiaci Českú cestu. Bohužiaľ zub času sa na ňom značne podpísal, aj keď tu prebiehajú konzervačné práce. Hrad je asi 300-400 metrov od miesta kde sa dá zaparkovať, takže prístup je veľmi jednoduchý a pohodlný. Odporúčam spojiť s výletom na hrady Ostrý Kameň a Dobrá Voda.
Matej Majba (2 years ago)
Najkratší výlet v mojom živote :) Od parkoviska pri rozhľadni je to ku hradu asi 5 min. chôdze. Optimálne pre rodiny s malými deťmi. Oplatí sa poprechádzať sa aj v priľahlom lese okolo veternej turbíny.
Mário (3 years ago)
Korlátsky hrad (Korlátko, Korlátka, Cerovský hrad) je jeden z viacerých hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy, na západnej strane Malých Karpát. Je to tá časť obce, ktorú už zdiaľky spoznáte podľa vrtúľ turbín veternej elektrárne. Hrad sa rozprestiera nad obcou, na krátkom skalnatom výstupku v nadmorskej výške 455m. Dostať sa na zrúcaninu hradu Korlátko je veľmi jednoduché. Stačí keď z obce Cerová pôjdete smerom na časť Rozbehy a na križovatke v Rozbehoch odbočíte doprava (smerom na západ). Následne pôjdete stále rovno do strmšieho kopca až k záveru obce, kde nájdete parkovisko kúsok za cintorínom. Asfaltová plocha je našťastie rozľahlá, takže tu zaparkuje viacero áut. Z parkoviska je to na hrad možno 10 minút pešo. Nachádza sa tam aj smerovník, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. Prejdete úzkym pásom lesa za ktorým sa nachádza lúka a v pozadí už uvidíte samotný hrad.
Marian Samek (3 years ago)
Nicely repairing
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Palazzo Colonna

The Palazzo Colonna is a palatial block of buildings built in part over ruins of an old Roman Serapeum, and has belonged to the prestigious Colonna family for over twenty generations.

The first part of the palace dates from the 13th century, and tradition holds that the building hosted Dante in his visit to Rome. The first documentary mention notes that the property hosted Cardinal Giovanni and Giacomo Colonna in the 13th century. It was also home to Cardinal Oddone Colonna before he ascended to the papacy as Martin V (1417–1431).

With his passing, the palace was sacked during feuds, and the main property passed into the hands of the Della Rovere family. It returned to the Colonna family when Marcantonio I Colonna married Lucrezia Gara Franciotti Della Rovere, the niece of pope Julius II. The Colonna"s alliance to the Habsburg power, likely protected the palace from looting during the Sack of Rome (1527).

Starting with Filippo Colonna (1578–1639) many changes have refurbished and create a unitary complex around a central garden. Architects including Girolamo Rainaldi and Paolo Marucelli labored on specific projects. Only in the 17th and 18th centuries were the main facades completed. Much of this design was completed by Antonio del Grande (including the grand gallery), and Girolamo Fontana (decoration of gallery). In the 18th century, the long low facade designed by Nicola Michetti with later additions by Paolo Posi with taller corner blocks (facing Piazza Apostoli) was constructed recalls earlier structures resembling a fortification.

The main gallery (completed 1703) and the masterful Colonna art collection was acquired after 1650 by both the cardinal Girolamo I Colonna and his nephew the Connestabile Lorenzo Onofrio Colonna and includes works by Lorenzo Monaco, Domenico Ghirlandaio, Palma the Elder, Salviati, Bronzino, Tintoretto, Pietro da Cortona, Annibale Carracci (painting of The Beaneater), Guercino, Francesco Albani, Muziano and Guido Reni. Ceiling frescoes by Filippo Gherardi, Giovanni Coli, Sebastiano Ricci, and Giuseppe Bartolomeo Chiari celebrate the role of Marcantonio II Colonna in the battle of Lepanto (1571). The gallery is open to the public on Saturday mornings.

The older wing of the complex known as the Princess Isabelle"s apartments, but once housing Martin V"s library and palace, contains frescoes by Pinturicchio, Antonio Tempesta, Crescenzio Onofri, Giacinto Gimignani, and Carlo Cesi. It contains a collection of landscapes and genre scenes by painters like Gaspard Dughet, Caspar Van Wittel (Vanvitelli), and Jan Brueghel the Elder.

Along with the possessions of the Doria-Pamphilij and Pallavacini-Rospigliosi families, this is one of the largest private art collections in Rome.