Korlátka Castle Ruins

Cerová, Slovakia

Korlátka Castle was built in the mid-13th century. As a royal castle, it protected the western frontier of the Kingdom of Hungary. It has been left to decay since the 18th century. Only the outer walls of the upper castle and several stretches of lower fortifications were preserved.

References:

Comments

Your nameAddress

501008, Cerová, Slovakia
See all sites in Cerová

Details

Founded: 13th century
Category: Miscellaneous historic sites in Slovakia

Rating

4.6/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Jana Chobotová (4 years ago)
Nenáročný výstup, krásny výhľad na okolie.
Peter K (4 years ago)
Zrúcanina hradu Kolátka, pôvodne Konradstein, leží na kraji dedinky Rozbehy nad obcou Cerová. Pôvodne slúžil ako hrad strážiaci Českú cestu. Bohužiaľ zub času sa na ňom značne podpísal, aj keď tu prebiehajú konzervačné práce. Hrad je asi 300-400 metrov od miesta kde sa dá zaparkovať, takže prístup je veľmi jednoduchý a pohodlný. Odporúčam spojiť s výletom na hrady Ostrý Kameň a Dobrá Voda.
Matej Majba (4 years ago)
Najkratší výlet v mojom živote :) Od parkoviska pri rozhľadni je to ku hradu asi 5 min. chôdze. Optimálne pre rodiny s malými deťmi. Oplatí sa poprechádzať sa aj v priľahlom lese okolo veternej turbíny.
Mário (5 years ago)
Korlátsky hrad (Korlátko, Korlátka, Cerovský hrad) je jeden z viacerých hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy, na západnej strane Malých Karpát. Je to tá časť obce, ktorú už zdiaľky spoznáte podľa vrtúľ turbín veternej elektrárne. Hrad sa rozprestiera nad obcou, na krátkom skalnatom výstupku v nadmorskej výške 455m. Dostať sa na zrúcaninu hradu Korlátko je veľmi jednoduché. Stačí keď z obce Cerová pôjdete smerom na časť Rozbehy a na križovatke v Rozbehoch odbočíte doprava (smerom na západ). Následne pôjdete stále rovno do strmšieho kopca až k záveru obce, kde nájdete parkovisko kúsok za cintorínom. Asfaltová plocha je našťastie rozľahlá, takže tu zaparkuje viacero áut. Z parkoviska je to na hrad možno 10 minút pešo. Nachádza sa tam aj smerovník, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. Prejdete úzkym pásom lesa za ktorým sa nachádza lúka a v pozadí už uvidíte samotný hrad.
Marian Samek (5 years ago)
Nicely repairing
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Spisskà Kapitula

Spišskà Kapitula, a unique fortified ecclesiastical ensemble, began as a small fortified settlement overlooking Spišské Podhradie in the 12th century. It was the site of the residence of the Provost of the castle, in the no longer extant St Martin"s monastery, and later became a capitulary. This was destroyed in by Tatars in 1241-1243, but the pilgrim"s chapel, in rotunda form and dedicated to the Virgin, survived until the 18th century and the monastery until the 15th century.

The complex of buildings there is based on the Cathedral of St Martin, where building began in 1285 as a three-aisled Romanesque basilica with a chancel at the west end and a double spire. It owes its present form to successive remodellings and additions in the Gothic, Renaissance and Baroque styles.

The Provost's residence was completed in 1281 and further religious buildings were added. Frequent raids by marauding Bulgars and others led to its being fortified in the 14th century. The cathedral was rebuilt in the later 14th century. In 1776 it became the residence of the Bishop and four years later a seminary was established. In 1819 the first teacher training centre in Hungary was founded there.

The Bishop's Palace is largely Baroque, with some excellent interior decorations, like many of the religious buildings in the group. The oval ground plan of the centre of the town is due to its having been fortified in the 14th century. The various religious buildings had defensive functions in this early period. New monastery buildings were erected when the provost"s residence was rebuilt and the whole area fortified. The earlier central fortifications were removed in the 18th century.

Spišské Kapitula is part of the UNESCO World Heritage site Levoča, Spiš Castle and the associated cultural monuments.