Korlátka Castle Ruins

Cerová, Slovakia

Korlátka Castle was built in the mid-13th century. As a royal castle, it protected the western frontier of the Kingdom of Hungary. It has been left to decay since the 18th century. Only the outer walls of the upper castle and several stretches of lower fortifications were preserved.

References:

Comments

Your nameAddress

501008, Cerová, Slovakia
See all sites in Cerová

Details

Founded: 13th century
Category: Miscellaneous historic sites in Slovakia

Rating

4.6/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Jana Chobotová (5 years ago)
Nenáročný výstup, krásny výhľad na okolie.
Peter K (5 years ago)
Zrúcanina hradu Kolátka, pôvodne Konradstein, leží na kraji dedinky Rozbehy nad obcou Cerová. Pôvodne slúžil ako hrad strážiaci Českú cestu. Bohužiaľ zub času sa na ňom značne podpísal, aj keď tu prebiehajú konzervačné práce. Hrad je asi 300-400 metrov od miesta kde sa dá zaparkovať, takže prístup je veľmi jednoduchý a pohodlný. Odporúčam spojiť s výletom na hrady Ostrý Kameň a Dobrá Voda.
Matej Majba (5 years ago)
Najkratší výlet v mojom živote :) Od parkoviska pri rozhľadni je to ku hradu asi 5 min. chôdze. Optimálne pre rodiny s malými deťmi. Oplatí sa poprechádzať sa aj v priľahlom lese okolo veternej turbíny.
Mário (6 years ago)
Korlátsky hrad (Korlátko, Korlátka, Cerovský hrad) je jeden z viacerých hradov, ktorý nájdete v Malých Karpatoch. Tento konkrétne sa nachádza pri obci Cerová v časti Rozbehy, na západnej strane Malých Karpát. Je to tá časť obce, ktorú už zdiaľky spoznáte podľa vrtúľ turbín veternej elektrárne. Hrad sa rozprestiera nad obcou, na krátkom skalnatom výstupku v nadmorskej výške 455m. Dostať sa na zrúcaninu hradu Korlátko je veľmi jednoduché. Stačí keď z obce Cerová pôjdete smerom na časť Rozbehy a na križovatke v Rozbehoch odbočíte doprava (smerom na západ). Následne pôjdete stále rovno do strmšieho kopca až k záveru obce, kde nájdete parkovisko kúsok za cintorínom. Asfaltová plocha je našťastie rozľahlá, takže tu zaparkuje viacero áut. Z parkoviska je to na hrad možno 10 minút pešo. Nachádza sa tam aj smerovník, ktorý vás odnaviguje správnym smerom. Prejdete úzkym pásom lesa za ktorým sa nachádza lúka a v pozadí už uvidíte samotný hrad.
Marian Samek (6 years ago)
Nicely repairing
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Trencín Castle

Trenčín Castle is relatively large renovated castle, towering on a steep limestone cliff directly above the city of Trenčín. It is a dominant feature not only of Trenčín, but also of the entire Považie region. The castle is a national monument.

History of the castle cliff dates back to the Roman Empire, what is proved by the inscription on the castle cliff proclaiming the victory of Roman legion against Germans in the year 179.

Today’s castle was probably built on the hill-fort. The first proven building on the hill was the Great Moravian rotunda from the 9th century and later there was a stone residential tower, which served to protect the Kingdom of Hungary and the western border. In the late 13th century the castle became a property of Palatine Matúš Csák, who became Mr. of Váh and Tatras.

Matúš Csák of Trenčín built a tower, still known as Matthew’s, which is a dominant determinant of the whole building.