Kunštát Palace is located in the site of medieval Kunštát castle mentioned in 1380. In 1448 it became the property of King George of Poděbrady. The medieval castle was rebuilt to the current palace in 16th and 17th century. Today it is a venue for events.

References:

Comments

Your nameDetails

Founded: 16th century
Category: Castles and fortifications in Czech Republic

More Information

en.wikipedia.org

Rating

4.4/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

PAT MAT (4 years ago)
Milé překvapení. Přiznám se, že je u nás tak krásných míst to jsem ani netušil. Děkuji. Michal s rodinou
Štefan Belko (4 years ago)
Menší zámok a skromnejšie expozície, neďaleko sú ďalšie zámky a hrady, ( Rájec nad Svitavou, Boskovice, Lysice, Bouzov, Šternmberk), ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. V zámku nie je povolené fotiť a nie je v blízkosti žiadna reštaurácia ani občerstvenie. Zámok bol sprístupnený v roku 2007 a preto ešte nie je úplne v dokonalom technickom stave.
Michal Růžička (4 years ago)
Zámek jsem si oblíbil pro jeho atmosféru, která působí, jako by jej ještě nedávno někdo obýval. Nenarazíte sice na takový ten běžný domácí nepořádek, příbory na stole jsou srovnané, knihy seřazené, všude je čisto, zahradník do místností nosí čerstvé květiny. Ale díky jakési drobné zanedbanosti zámku, který není tím 100 % a do poslední mrtě zrestaurovaným objektem, jako známe třeba z Lednice, dýchá skutečnou atmosférou. Nevšední a nevídaný je také přilehlý psí hřbitov a řada historických zajímavosti o kterých se během prohlídky zámku dozvíte.
Kamil Turecek (5 years ago)
Lovely place, worth visiting. Adding picture from the Kunstat's main square at the ceramics market in a bad weather. See the castle on top.
Jan Karban (7 years ago)
The Kunstat castle has been used as a storage space during the communist era but it's now being restored. There are two possible tours at the moment - the representation rooms and the exhibition on the history of the castle with a third tour of apartments to be opened in a couple of years. We have only visited the first tour and it was very interesting though a bit short. It's very nice to see such a beautiful place being restored.
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Late Baroque Town of Ragusa

The eight towns in south-eastern Sicily, including Ragusa, were all rebuilt after 1693 on or beside towns existing at the time of the earthquake which took place in that year. They represent a considerable collective undertaking, successfully carried out at a high level of architectural and artistic achievement. Keeping within the late Baroque style of the day, they also depict distinctive innovations in town planning and urban building. Together with seven other cities in the Val di Noto, it is part of a UNESCO World Heritage Site.

In 1693 Ragusa was devastated by a huge earthquake, which killed some 5,000 inhabitants. Following this catastrophe the city was largely rebuilt, and many Baroque buildings from this time remain in the city. Most of the population moved to a new settlement in the former district of Patro, calling this new municipality 'Ragusa Superiore' (Upper Ragusa) and the ancient city 'Ragusa Inferiore' (Lower Ragusa). The two cities remained separated until 1926, when they were fused together to become a provincial capital in 1927.