The dominating feature of the Benešov nad Ploučnicí town is actually two castles from the 13th century, the Lower and Upper castles. There is a permanent exhibition of Chinese art and day and night tours are available as well as social meetings. 

The history of the castle started in the 13th century when a settlement of tradesmen and shopkeepers began under the castle Ostrý. The people were satisfied there, the settlement grew and one day in 1392 Jan from Michalovice named the settlement a town. The son of the owner, Hynek Berka from Dubá, was a hussite antagonist and in 1422 he called together a congress of the antihussite catholic nobility from Northern Bohemia. The Hussites didn´t hesitate to besiege Benešov many times over the next few years.

Since, the town was protected only by a simple wall, a moat and a mound, it was rapidly plundered and burnt out. Then in 1515 the Salhausen family from Míšeň bought the castle. That was the beginning of the rise of the town. The castle was rebuilt and sold many times. In 1945 it became a possession of the state and then in 1956 it was declared a castle of the 1st category. Unfortunately, the castle was destroyed by fire in 1969. It took a couple of years before it was reopened to the public.

References:

Comments

Your name

Website (optional)Details

Founded: 13th century
Category: Castles and fortifications in Czech Republic

More Information

www.ceskosaske-svycarsko.cz

Rating

4.3/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Tynka Drazanova (16 months ago)
Nesmí se fotit, ale pani průvodkyně byla skvělá:-)
Tomáš Onderišin (17 months ago)
Krásny a veľmi pekne udržiavaný zámok. Milí personál, poučná prehliadka a možnosť kúpiť mnoho suvenírov. V okolí je park ale aj iné technické zaujímavosti. Krásne je okolie rieky Ploučnice aj samotné námestie. Veľmi vhodné pre rodiny z deťmi. K obedu doporučuji restauraci u Jelena, která je priamo na námestí.
Martina P. (18 months ago)
Byli jsme na Krampusacich. Byl to zážitek jen malé děti bych tak aai nebrala ty masky byly děsivé.
Jaroslav Hettner (2 years ago)
Zámek zajímavý hlavně svým vzhledem z venku. Uvnitř, vzhledem k tomu že objekt před léty vyhořel, téměř nic původního...Cena myslím neodpovídá tomu co zde je k vidění. A to jsem hradů a zámků navštívil opravdu hodně. Průvodkyně odříkává co se nazpaměť naučila, nezapomene zmínit, že v baroku spali v polosedě (asi nějaké nařízení NPÚ, protože to letos zdůrazňovali téměř na všech navštívených zámcích) a pak ještě několikrát zmíní prevéty a jejich používání...já nevím, jestli to pro návštěvníky tak atraktivní téma nebo je to dnešní intelektuálně omezenou dobou. A celou dobu mobil v ruce. Celkově mi prohlídka přišla celkem o ničem. Hlavně že pokladně říkají "recepce"... ;-)
VICTOR GAMING (2 years ago)
God
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Narikala Castle

Narikala is an ancient fortress overlooking Tbilisi, the capital of Georgia, and the Kura River. The fortress consists of two walled sections on a steep hill between the sulphur baths and the botanical gardens of Tbilisi. On the lower court there is the recently restored St Nicholas church. Newly built in 1996–1997, it replaces the original 13th-century church that was destroyed in a fire. The new church is of 'prescribed cross' type, having doors on three sides. The internal part of the church is decorated with the frescos showing scenes both from the Bible and history of Georgia.

The fortress was established in the 4th century and it was a Persian citadel. It was considerably expanded by the Umayyads in the 7th century and later, by king David the Builder (1089–1125). Most of extant fortifications date from the 16th and 17th centuries. In 1827, parts of the fortress were damaged by an earthquake and demolished.