Lednica Castle Ruins

Lednica, Slovakia

Lednica castle ruins stand on the picturesque Lednické bralo rock. The site is perhaps the most inaccessible one among the castles in Slovakia.

The castle was built at the end of the 13th century and it was the seat of the Lednice estate. Imperial troops destroyed it at the beginning of the 18th century. Only the remains of walls survive. The legend says that the spirit of the beautiful lady of the castle Katarína walks on top of them in the night. The lord of the castle kidnapped her on the day of her wedding but Katarína wearing the white gown preferred to jump down from the castle walls.

References:

Comments

Your nameAddress

Lednica, Slovakia
See all sites in Lednica

Details

Founded: 13th century
Category: Ruins in Slovakia

More Information

slovakia.travel

Rating

4.4/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Jan Hlinka (2 years ago)
V súčastnosti stále v rekonštrukcii. Pekne miesto v okolí PU kde viete stráviť výlet s rodinou alebo kamošmi. Nie je to náročná alebo dlhá tura ak prídete autom do Lednice. Hrad sa nachádza na brale pri okraji obce. Miesto na parkovanie som v blízkosti nenašiel.
Peter K (2 years ago)
O tejto zrúcanine strážneho hradu z 13. storočia som dlho vôbec nevedel. Dočítal som sa o nej až z jednej publikácie o slovenských zrúcaninách a tak sme sa rozhodli, že sa pôjdeme pozrieť. Navštívili sme v jeden deň Súľovský hrad, Vršatský hrad a Lednicu. Lednica je z týchto hradov najzachovalejšia, aj preto, lebo tu pôsobí občianske zruženie na obnovu hradu. Hrad stojí priamo v obci Lednica nedaľeko kostola. Peši od najbližšieho parkovania max. 10 minút. Hrad využíval ako časť svojho opevnenia Lednické bralo. Do paláca hradu vedie 12 metrov dlhý, ručne prekopaný tunel. Pomocou dlhého rebríka sa dá vyliezť hore na začiatok brala...tam sú do skaly vytesané schodíky, ktré viedli najvyššej strážnej vežičke. Unikátne. Bohužiaľ sa po nich nedá prejsť, lebo v brale zahniezdili vzácne sokoly a oblasť je pod prísnym dohľadom ochranárov.
Roman Hurak (3 years ago)
Fantastic castle with monumental view. Workers and volunteers are working frequently here on restoration,free parking and entry!!!
Vojtech Benko (3 years ago)
Super
Alexander Sinicyn (3 years ago)
Super
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Frösö Runestone

Frösöstenen is the northern-most raised runestone in the world and Jämtland's only runestone. It originally stood at the tip of ferry terminal on the sound between the island of Frösön and Östersund. The stone dates to between 1030 and 1050. It has now been relocated to the lawn in front of the local county seat due to the construction of a new bridge, between 1969 and 1971, on the original site.

Frösö runestone inscription means: Austmaðr, Guðfastr's son, had this stone raised and this bridge built and Christianized Jämtland. Ásbjörn built the bridge. Trjónn and Steinn carved these runes.