The construction on Nelahozeves Castle began under the orders of Florian Griesbeck von Griesbach, a Tyrolean aristocrat and adviser to Emperor Ferdinand I, who commissioned the building from royal master builder Bonifaz Wolmut. The castle took more than sixty years to build and was completed at the beginning of the 17th century, more than a decade after Florian's death.

However, financial difficulties forced the von Griesbach family to sell the castle to Polyxena, 1st Princess Lobkowicz (1566-1642), in 1623. The castle was severely damaged during the Thirty Years' War, but was reconstructed by Václav Eusebius, 2nd Prince Lobkowicz (1609-1677), who used the castle as the center for administration and management of his estates.

The castle never served as the Lobkowicz family’s primary residence. In the late 19th and early 20th centuries, it was home to the Order of the Sisters of God's Love, a religious institution for widowed or unmarried noblewomen founded by Princess Wilhelmina Lobkowicz (1863-1945).

Nelahozeves Castle was confiscated by the Communist government in 1948, and housed an exhibition of modern socialist art run by the Czech Regional Gallery in the 1970s and 80s. It was returned to the Lobkowicz family in 1993, and now features an exhibition of historical period rooms, demonstrating the lifestyle of a Bohemian noble family in the mid-19th century. The castle also houses part of the Lobkowicz collection of paintings.

References:

Comments

Your name

Website (optional)Details

Founded: 1553
Category: Castles and fortifications in Czech Republic

More Information

www.lobkowicz.com

Rating

4.3/5 (based on Google user reviews)

User Reviews

Alma Šťáhlavská (2 years ago)
Nelahozeves je Dvořákovo rodiště (původně Nelahodova ves) Zámek Nelahozeves : Na stěnách severního reprezentačního křídla zámku jsou dochována sgrafita, která byla v nedávné době restaurovaná. Znázorňují scény z Bible a antické mytologie. Je příkladem italského castella s bastiony a přístupem po kamenném mostě přes příkop Zámek Nelahozeves je trojkřídlá, dvoupodlažní budova sevřená na nárožích lichoběžníkovými bastiony po způsobu italských kastelů. Pevnostní dojem křídel zdůrazňuje sokl z bosovaných kvádrů, který prolamují arkády a portály. Zdi postavené převážně z kamene jsou zdobeny sgrafity (zobrazují mytologické výjevy a scény ze Starého zákona – podle knih, předloh se vzory architektury a výzdobných prvků s rytinami převážně Virgilia Solise, ale také Albrechta Dürera (Adam a Eva), které většinou pocházely z Německa a Itálie). Nádvoří je z jihu uzavřeno pouze nízkou zdí, neboť finanční prostředky došly před vybudováním čtvrté části. Arkády, z nichž byly přístupny jednotlivé místnosti zámku, byly původně otevřené, což je typickým znakem italského stylu. Vzhledem k chladnějšímu středoevropskému klimatu byly později zaskleny. Hlavní a nejrychleji se rozvíjející linií byli Popelové z Lobkovic. Již od počátku vsadili vše na věrnost katolické víře a Habsburkům. Po bitvě na Bílé Hoře získali obrovský majetek zkupováním konfiskací. Roku 1599 ze Zdeněk Vojtěch z Lobkovic stává nejvyšším kancléřem Českého království. Sňatkem s Polyxenou z Pernštejna získává Roudnici a roku 1623 byl povýšen do stavu říšských knížat. Umírá roku 1628. Lobkovicové jsou dodnes žijící a bohatě rozvětvený rod.
Tomáš Eller (2 years ago)
Strategická poloha nádraží je vynikající pro vlakovou cestu z Prahy k zámku Nelahozeves. Pokud cestujete z blízkého okolí, raději vystupte z autobusu v Kralupech nad Vltavou, kupte si sváču v nedalekém Penny u řeky Vltavy a následně se projděte Dvořákovou stezkou, která vás zavede k tomuto nádraží a následně i zámku. V létě doporučuji vyrazit v 9:00, kdy vás osvěží vánek z tekoucí řeky a zároveň můžete obdivovat vápencová skaliska - vhodná na portrétní fotky. V některých místech jsou i průrvy (únikové východy z nedalekého vlakového tunelu), které lákají k urbexu. Jak je vidět, tak se zde zastavil čas zhruba před 50 lety. Nádraží vypadá jako z pohádky "Freonový duch", úplně vás to vtáhne do daleké minulosti a říkáte si, jaké to tu bylo v době své slávy. Cesta k zámku (z nádraží) trvá pouhé 3 minuty, auto proto nechte doma. Pro občerstevní použijte restauraci Marina Vltava, kterou najdete na Dvořákově cestě.
Carlo Hudratore (2 years ago)
Mám rád zámky a přidám sem něco kultury; Až bude dým jen obláčkem, jen obláčkem, který hned vítr zcuchá, ať letí sbohem za vláčkem, ach, za vláčkem, mamince kolem ucha. Ať plnou parou uhání, ať uhání, lokomotiva s vlakem, ať zní to ještě se strání, ach, se strání, rozkvetlých vlčím mákem. Až vlak nám zmizí v zatáčce, až v zatáčce, jak dlouhá, tmavá stužka, snad padne jiskra do svlačce, ach, do svlačce, jak svatojánská muška.
Jirka (2 years ago)
Nadhera stoji za to si sem udelat vylet
Petr Kuba (3 years ago)
V této zástavbě se zastavil čas
Powered by Google

Featured Historic Landmarks, Sites & Buildings

Historic Site of the week

Czocha Castle

Czocha Castle is located on the Lake Leśnia, what is now the Polish part of Upper Lusatia. Czocha castle was built on gneiss rock, and its oldest part is the keep, to which housing structures were later added.

Czocha Castle began as a stronghold, on the Czech-Lusatian border. Its construction was ordered by Wenceslaus I of Bohemia, in the middle of the 13th century (1241–1247). In 1253 castle was handed over to Konrad von Wallhausen, Bishop of Meissen. In 1319 the complex became part of the dukedom of Henry I of Jawor, and after his death, it was taken over by another Silesian prince, Bolko II the Small, and his wife Agnieszka. Origin of the stone castle dates back to 1329.

In the mid-14th century, Czocha Castle was annexed by Charles IV, Holy Roman Emperor and King of Bohemia. Then, between 1389 and 1453, it belonged to the noble families of von Dohn and von Kluks. Reinforced, the complex was besieged by the Hussites in the early 15th century, who captured it in 1427, and remained in the castle for unknown time (see Hussite Wars). In 1453, the castle was purchased by the family of von Nostitz, who owned it for 250 years, making several changes through remodelling projects in 1525 and 1611. Czocha's walls were strengthened and reinforced, which thwarted a Swedish siege of the complex during the Thirty Years War. In 1703, the castle was purchased by Jan Hartwig von Uechtritz, influential courtier of Augustus II the Strong. On August 17, 1793, the whole complex burned in a fire.

In 1909, Czocha was bought by a cigar manufacturer from Dresden, Ernst Gutschow, who ordered major remodelling, carried out by Berlin architect Bodo Ebhardt, based on a 1703 painting of the castle. Gutschow, who was close to the Russian Imperial Court and hosted several White emigres in Czocha, lived in the castle until March 1945. Upon leaving, he packed up the most valuable possessions and moved them out.

After World War II, the castle was ransacked several times, both by soldiers of the Red Army, and Polish thieves, who came to the so-called Recovered Territories from central and eastern part of the country. Pieces of furniture and other goods were stolen, and in the late 1940s and early 1950s, the castle was home to refugees from Greece. In 1952, Czocha was taken over by the Polish Army. Used as a military vacation resort, it was erased from official maps. The castle has been open to the public since September 1996 as a hotel and conference centre. The complex was featured in several movies and television series. Recently, the castle has been used as the setting of the College of Wizardry, a live action role-playing game (LARP) that takes place in their own universe and can be compared to Harry Potter.